Paszport - z czym to się je?


O wymówkach dla podróży z psem już pisałem [KLIK], piękne jest to jak wielu z Was jeździ z psiakami na wakacje! :)

Jura Krakowsko - Częstochowska
Przepisy obowiązujące na terenie Unii Europejskiej pozwalają na dość swobodne poruszanie się zwierząt. Ogólne przepisy obowiązujące w przypadku psów i kotów mówią, że zwierzę podróżujące po Europie musi legitymować się aktualnym szczepieniem przeciwko wściekliźnie, posiadać chip lub tatuaż identyfikacyjny oraz zwierzęcy paszport.


W trakcie planowania wyjazdu z psem poza granice Polski należy zapoznać się z przepisami kraju do którego jedziecie oraz przez które będziecie przejeżdżać, jakie obowiązują u nich przepisy. Do niedawna m.in. Szwecja czy GB miały wymóg posiadania badania na przeciwciała wścieklizny. Od tego roku przepis ten został zniesiony w całej UE.


Jak wyrobić paszport?

Nic prostszego :) Wystarczy zapytać u swojego weterynarza czy ma możliwość wystawienia takiego dokumentu - nie znam gabinetu w którym nie wystawiają paszportów dla zwierząt. Trwa to 10 minut - żadnych większych formalności.

Listy lekarzy upoważnionych do wystawania paszportów dla zwierząt domowych w poszczególnych województwach są dostępne na stronie internetowej Krajowej Izby Lekarsko-Weterynaryjnej pod adresem www.vetpol.org.pl


Co potrzeba aby wystawić paszport?

Przede wszystkim pies musi posiadać mikro czip lub tatuaż - innymi słowy nr identyfikacyjny. Musi być odrobaczony, oraz posiadać aktualne szczepienie przeciwko wściekliźnie - najczęściej przy wyrabianiu paszportu szczepi się psa.

I to wszystko :)

Nad rzeką Świder
 Gdzie dowiadywać się o przepisy dotyczące podróży z psem na terenie UE?

Przepisy dotyczące przewozu zwierząt do danego kraju należy śledzić na bieżąco. Często prawo zmienia się jak w kalejdoskopie. Poszukując informacji w internecie natrafić możemy na zupełnie sprzeczne dane. Najbardziej aktualne informacje posiadają ambasady. Warto się z nimi kontaktować żeby dowiedzieć się nie tylko o to jakie dodatkowe dokumenty musicie posiadać (dla psa), ale także jak lokalni ludzie funkcjonują z psami, jakie są dokładne przepisy poruszania się z psem po mieście - czy można wchodzić do restauracji, jak z wejściami do parków itp.

Nad jeziorem Nyskim
 Jaki jest koszt wyrobienia paszportu?

Samo wyrobienie dokumentu to koszt ok 50-60 zł, natomiast należ pamiętać o tym, że dochodzi koszt szczepienia na wściekliznę oraz czipowania psa (choć z tym warto wstrzelić się w akcję czipowania zwierząt finansowanym przez miasto w którym mieszkacie).


Sam paszport nie wystarczy...

W większości krajów jedynym wymaganym dokumentem jest zaświadczenie o zdrowiu zwierzęcia wystawiane przez Powiatowy Inspektorat Weterynarii (PIW). Świadectwo zdrowia wystawiane przez służby weterynaryjne jest ważne tylko 10 dni, dlatego też wszelkie formalności warto załatwiać w czasie nie dłuższym niż 3 dni przed wyjazdem. Jeśli zwierzę będzie wracało w ciągu 10 dni, powrót nastąpi na to samo świadectwo. Jeżeli jednak pobyt się przedłuży, podobne dokumenty należy załatwić po drugiej stronie granicy.
Pola Mokotowskie


Jura Krakowsko - Częstochowska
Co kraj to obyczaj:

W przypadku podróży na terytorium następujących krajów: GB,Irlandia, Finlandia, Malta - u psów dodatkowo obowiązuje profilaktyka przeciwko tasiemcom Echinococcus multilocularis. Profilaktyka przeciwko tasiemcom powinna zostać przeprowadzona w okresie nie dłuższym niż 120 godzin, ale nie krótszym niż 24 godziny przed datą ich planowanego wprowadzenia do tych państw członkowskich.

Informacje o każdym kraju znajdziecie dokumencie "Ogólne zasady przemieszczania zwierząt towarzyszących po terytorium UE"


Ja już jestem przygotowany do wyjazdu :) Ostatnie formalności będą załatwiane przed samym wyjazdem ;)

8 komentarze:

 1. A dokąd się wybierasz? Super, że zbieracie info
  w jedną całość i tu udostępniacie. My mamy paszporty już od dawna, bo nigdy nie wiadomo gdzie i kiedy pojedziemy :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. my planujemy wyjazd do finlandii - ale najpierw musimy zmienic samochod ;)

   Usuń
 2. Wlasnie wrocilismy z kolejnych wojazy. Udalo nam sie zgubic numerek podatkowy. A paszport mamy juz dawno.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Taki "medalik" przywieszany do obrozy, ktory dostajemy na poczatku kazdego roku, z numerkiem. Dowod, ze zaplacilismy podatek za piesa. W razie czego mam rachunek, gdyby sie ktos przyczepil, ale dla pewnosci musze zadzwonic i spytac, czy nie potrzebuje duplikatu.

   Usuń
  2. o to ciekawe, u nas to jest tylko nr informujący o szczepieniu na wściekliznę - a i tak niewiele gabinetów go wydaje

   Usuń
 3. super :)
  Chip już mamy, teraz pora na paszport, a nuż się przyda kiedyś. :)

  OdpowiedzUsuń

 
Instagram

Obserwatorzy:

Polecam:

Lubisz mnie?