Alergia - jak to działa?

Encyklopedia PWN podaje, że alergia to stan zmienionej i nadmiernej odpowiedzi immunologicznej organizmu. Jest ona zjawiskiem chorobowym, które polega na zbyt łatwym wytworzeniu przeciwciał i zbyt burzliwej reakcji na ponowny kontakt z alergenem.


Wszystkie poradniki piszą o tym że osoba uczulona musi unikać wszelkiego kontaktu z alergenem. I prawda to jest, przede wszystkim gdy alergia jest tak silna że może spowodować poważny uszczerbek na zdrowiu (a nawet śmierć). Pani była uczulona na sierść ... psów i kotów. Obecnie jestem ja i dwa koty a pani ma się dobrze i żadnych leków brać nie musi. Tak to już jest z tą alergią czasami sama przechodzi (tak samo jak potrafi niespodziewanie się pojawić). W przypadku mojej pani jednak wyleczył ją kontakt z alergenem :)

Gdy do domu zawitał pierwszy w jej życiu psiak, pani przez kilka tygodni (jak nie miesięcy) budziła się w nocy dusząc się. Bez inhalatora pod poduszką nawet się nie kładła. O oddaniu Azy (tak się sunia nazywała) nie było nawet mowy. Jakże dziwny jest organizm człowieka że sam się potrafi wyleczyć... a jak się to dzieje, że człowieki w ogóle są na nas uczulone?


Przy pierwszym zetknięciu z alergenem zwykle nie odczuwa się żadnych niepokojących objawów. Ale organizm już wtedy produkuje przeciwciała IgE, które są specjalistami w unicestwianiu tego konkretnego intruza. Po walce z nim pozostaje trwały ślad – przeciwciała, które będą stale krążyły w organizmie, na wypadek gdyby atak alergenu się powtórzył. Jeśli do niego dojdzie, przeciwciała IgE połączą się z alergenem i zacznie się ostra walka. W efekcie naruszone zostają błony komórkowe i uwalniają się związki prozapalne, m.in. histamina. To właśnie te substancje stoją bezpośrednio za reakcją alergiczną, czyli np. dusznościami, łzawieniem, katarem, wysypką. Uważa się, że alergie mogą być skutkiem życia w zbyt sterylnych warunkach. Przesadne dbanie o higienę sprawia, że układ immunologiczny nie ma okazji walczyć z prawdziwym wrogiem, np. chorobotwórczymi grzybami czy bakteriami, i reaguje na substancje bezpieczne dla człowieka.
info z poradnikzdrowie.pl

Ciekawostka*
Samce kotów mają w skórze więcej gruczołów łojowych, a więc są bardziej alergizujące niż samice. Dowiedziono, że kastracja samców powoduje istotne zmniejszenie zarówno ilości łoju jak i Fel d I (czynnika wywołującego alergię) na skórze kota.Ciekawostka*
Najczęściej uczula nas nie sama sierść a alergeny zawarte w ślinie zwierzęcia, moczu, łoju - sierść jest jedynie nośnikiem.

Najsilniejszy i najbardziej rozpowszechniony jest alergen koci. Utrzymuje się w mieszkaniu przez długi czas, nawet wtedy, gdy kot już w nim nie przebywa. Wśród psów zdolność do wywoływania uczuleń zależy w dużym stopniu od rasy (psy śliniące się częściej wywołują uczulenia). Alergenne są również drobne gryzonie: chomiki, świnki morskie, myszy. Szczególnie agresywne alergeny zawiera ich mocz, ponieważ zwierzęta te wydalają z nim znaczną ilość białek, a właśnie białko jest odpowiedzialne za alergię.


Nie możemy zabezpieczyć siebie i bliskich przed alergenami ukochanego zwierzaka, możemy jednak zmniejszyć ich natężenie:

 • Twoje mieszkanie musi być urządzone tak, żeby łatwo było w nim sprzątać.
 • Jak najczęściej zmieniaj pościel, pierz narzuty, koce, zasłony, trzep dywany, czyść tapicerkę.
 • Koniecznie używaj odkurzacza z dodatkowymi filtrami.
 • Często otwieraj okna i wietrz pokoje.
 • Jak najczęściej myj ręce i włosy.
 • Co jakiś czas kąp lub choćby spłukuj zwierzę wodą.
 • Nie pozwalaj psu lub kotu spać w łóżku.
 • Co kilka dni trzep i pierz posłanie czworonoga.
 • Nie dopuszczaj do lizania po twarzy.
info z poradnikzdrowie.pl


U osób uczulonych na kota i psa - alergia na kota wywołuje więcej objawów i częściej powoduje objawy całorocznego alergicznego nieżytu nosa, zapalenia spojówek, astmy. Uczulenie na kota potęguje się z wiekiem bardziej, niż na psa. Wynika to nie tylko z tego, że koty częściej niż psy przebywają w domu, zwłaszcza w sypialni, czy w łóżku dzieci. Antygen kota jest silniej alergizujący od antygenów psa, a ponadto jest jednym z najbardziej wszędobylskim z alergenów. 

Ciekawostka*
Spośród kotów mniej alergizujące są te z białą sierścią. Rasy kotów stosunkowo mało alergizujące to: kot syberyjski, comish rex, devon rex, sfinks doński i kanadyjski.

Gdziekolwiek nie czytamy i z kimkolwiek nie rozmawiamy leczenie alergii na sierść zaczyna się od pozbycia się czynnika uczulającego :( niestety nawet odczulania niewiele dają jeżeli przebywa się cały czas z alergenem. 

Mamy nadzieję, że Was problem alergii nie dotyczy i nigdy dotyczyć nie będzie :) Pozostańcie w zdrowiu!

8 komentarze:

 1. Najgorsze jest to, że jest coraz więcej alergii, no ale to prawda, że niektórzy rodzice przesadzają ze sterylnością u swoich dzieci i to czasami jest powód. Najlepiej od małego przebywać ze zwierzętami i trochę brudu nam nie zaszkodzi ;)

  Trzymam kciuki za wszystkich uczulonych, może Wam też się uda przezwyciężyć alergię ;)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. trzymamy zasady że brudne dzieci to szczęśliwe dzieci :) inna sprawa że zwierzaki pozytywnie wpływają na rozwój ogólny dziecka :)

   Usuń
 2. Pięknie napisane :-)) to teraz poprosimy o alergii u zwierzaka :-))

  OdpowiedzUsuń
 3. Mój syn był alergikiem od urodzenia. Na kurz, pyłki roślin itd... W testach wyszło mu też, że na psy i koty, ale umiarkowanie. Zaryzykowaliśmy i wzięliśmy psa, gdy syn miał trzy latka. W tej chwili ma 18 i dwa koty w domu (jeden od 6, a drugi od 4 lat). Szimi za TM, ale odeszła niedawno (dwa lata temu). Po alergii nie ma śladu także tej na pozostałe alergeny. Wiele dzieci po prostu "wyrasta" z alergii.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. na szczęście tak jest :) ale i też sporo osób w dorosłym wieku staje się alergikami ... i to jest niefajne :(

   Usuń
 4. na szczęście nie mam alergii, bo dla mnie byłoby to straszne gdybym przez to nie mogła mieć psa..br..

  OdpowiedzUsuń
 5. Kiedy to czytałam to chyba widziałam siebie. Alergia, astma i spora ilość różnych zwierząt od maleńkości. W końcu organizm chyba się ciut uodpornił dzięki obcowaniu z alergenami :)

  OdpowiedzUsuń

 
Instagram

Obserwatorzy:

Polecam:

Lubisz mnie?