o Szariku słów kilka

Dziś 9 maja jest bardzo ważna rocznica :)

46 lat temu zadebiutowali "Czterej pancerni i pies"


Szarik - pies występujący w powieści oraz serialu telewizyjnym pod tytułem Czterej pancerni i pies. Był to owczarek niemiecki podarowany Jankowi przez Siemienowicza w pierwszym odcinku. Szarik odznaczał się inteligencją i odwagą oraz niesamowicie dobrym węchem. Dzięki tym cechom wielokrotnie uratował załogę Rudego. W odcinku pt. Gdzie my - tam granica, na rozkaz Pułkownika, Szarik został wpisany do stanu brygady, czego praktyczną korzyścią było prawo do porcji jedzenia z kuchni wojskowej. W rzeczywistości rolę Szarika odtwarzały trzy różne psy tej samej rasy.


9 maja 1966 roku odbyła się emisja pierwszego odcinka serialu "Czterej pancerni i pies". To jedna z najważniejszych i najbardziej lubianych polskich produkcji telewizyjnych. Przez lata jednak opowieść o załodze dzielnego czołgu.


"Czterej pancerni i pies" to serial kultowy. Nie mam co do tego żadnych wątpliwości. W ciągu czterdziestu lat tę produkcję militarno-przygodową obejrzało kilka pokoleń Polaków. W maju 1966 roku opowieść ujrzała światło dzienne, zaś 25 września 1966 roku rozpoczęła się regularna emisja całego serialu.


Po premierze serialu, która tak na dobre miała miejsce we wrześniu 1966 roku, rozpętało się istne szaleństwo. Aktorzy, włącznie z psem, byli idolami całej Polski. W czasie emisji kolejnych odcinków dosłownie wyludniały się ulice. Nic więc dziwnego, że jeszcze w trakcie emisji pierwszych ośmiu odcinków podjęto decyzję o kontynuacji. Drugą serię nakręcono w 1968 r., a kolejne pięć odcinków rok później.


"Czterej pancerni i pies" mieli też swoje mroczne chwile. Już w roku 1989 doszły do głosu pierwsze otwarte zarzuty pod adresem serialu pokazującego fałsz historyczny i propagandę komunistyczną. Wiceprzewodniczący Porozumienia Organizacji Kombatanckich i Niepodległościowych, Jerzy Bukowski skierował do zarządu Telewizji Polskiej, co najmniej dwa listy w tej sprawie. Odpowiedź na nie nadeszła jednak dopiero z chwilą pojawienia się w roku 2006 nowego szefa TVP Bronisława Wildsteina, który ogłosił iż w najbliższym czasie, czyli za jego rządów żaden serial zafałszowujący historię Polski (inaczej: "Czterej pancerni i pies" oraz "Stawka większa niż życie") nie będzie wyświetlany na antenie telewizji publicznej. Po latach i zmianach Prezesów TVP zmieniono te decyzje, a Pancerni ciągle są bardzo chętnie oglądaną produkcją.


Reżyserem serialu "Czterej pancerni i pies" był Konrad Nałęcki , a autorem zdjęć Romuald Kropat. Tytułową piosenkę "Deszcze niespokojne", ze słowami Agnieszki Osieckiej i muzyką Adama Walacińskiego, śpiewał Edmund Fetting . Scenariusz powstał na motywach powieści Janusza Przymanowskiego (1922-1998), żołnierza, pisarza i dziennikarza, który brał udział w kampanii wrześniowej, a później trafił do ZSRR, gdzie wszedł w skład 1. Korpusu Polskich Sił Zbrojnych i przebył następnie szlak bojowy do Warszawy. "Pancernych" kręcono m.in. na poligonie przy jednostce wojskowej Żagań-Las, w Kotlinie Kłodzkiej, Spale i Aleksandrowie Łódzkim. Na serial złożyło się 21 odcinków, wyprodukowanych w trzech seriach w latach 1966-1970. Pierwszy odcinek nosił tytuł "Załoga", został wyemitowany w telewizji 9 maja 1966 r. Aktorzy, którzy wcielali się w najbardziej znane postaci z "Czterech pancernych..." to: Janusz Gajos  (jako Janek Kos),Pola Raksa  (Marusia), Franciszek Pieczka  (Gustlik), Włodzimierz Press  (Grigorij), Roman Wilhelmi  (Olgierd), Małgorzata Niemirska  (Lidka), Witold Pyrkosz  (Franek Wichura),Wiesław Gołas  (Tomasz Czereśniak) i Barbara Krafftówna  (Honorata).


Teksty i zdjęcia zapożyczone ze stopklatka.pl oraz czterejpancerniipies.cba.pl

8 komentarze:

 1. Szczerze, nie przepadam za polskimi produkcjami :) ale godny uwagi jest również "Pies cywil" :) zresztą na świecie jest wiele dobrych filmów z psami nie koniecznie te familijne:) Pozdrawiamm

  OdpowiedzUsuń
 2. Ja lubię polskie filmy,
  niejednokrotnie są lepsze od tych zagranicznych,
  bo dotyczą nas i naszych problemów.

  "Czterej pancerni i pies" w takim samym stopniu fałszują historię
  jak i zagraniczne :-)))
  Nie ma czym się przejmować
  i należy oglądać jak ciekawą historię.

  OdpowiedzUsuń
 3. Natalio zdecydowanie masz racje, że jest wiele psich filmów :)

  Jasna z tym fałszowaniem to masz racje :) a Szarik i tak jest moim idolem :P

  OdpowiedzUsuń
 4. Oczywiście, że kultowy:-) Kto nie marzył o tym żeby mieć takiego psa jak Szarik? Ja na pewno!

  OdpowiedzUsuń
 5. Nie przepadam za filmami wojennymi.. Ale Szarik godny uwagi :-)

  OdpowiedzUsuń
 6. Szarik przepiękny pies .. Niemiec też pies :) i mądry :P

  OdpowiedzUsuń
 7. Ja też marzyłam o Szariku :D

  OdpowiedzUsuń
 8. O ile dobrze pamiętam to Szarika grały dwa psy Trymer i Atak, a filmowego psa Cywila grał Bej. ( Chyba ;-))

  OdpowiedzUsuń

 
Instagram

Obserwatorzy:

Polecam:

Lubisz mnie?